Matične ćelije iz pupčane vrpce - Kompletan vodič za roditelje

Mira Blog 2025-03-07

Sve što treba da znate o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce - prednosti, postupak, cene i najčešća pitanja

Matične ćelije iz pupčane vrpce - Šta treba znati pre donošenja odluke

U poslednje vreme sve češće se govori o značaju čuvanja matičnih ćelija iz pupčane vrpce novorođenčeta. Mnogi roditelji se pitaju da li je ovo investicija koja može spasiti život njihovom detetu ili članovima porodice u budućnosti. U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta su matične ćelije, koje bolesti mogu da leče, kako funkcioniše postupak njihovog čuvanja i koje su prednosti i moguće nedostatke ove procedure.

Šta su matične ćelije i zašto su važne?

Matične ćelije su osnovne ćelije organizma koje imaju sposobnost da se razviju u različite tipove ćelija u telu. One igraju ključnu ulogu u obnavljanju oštećenih tkiva. Naučna istraživanja su pokazala da ljudsko telo poseduje jedinstven oblik rezervi čija je svrha obnavljanje oštećenih tkiva - upravo su to matične ćelije.

Tokom razvoja embriona, ove ćelije se razvijaju u sve vrste ćelija - od ćelija srčanog mišića, crvenih krvnih zrnaca, do ćelija kože. U kasnijim fazama života, ove ćelije popravljaju oštećena tkiva gde se nalaze.

Gde se nalaze matične ćelije i zašto se čuvaju one iz pupčane vrpce?

Matične ćelije se mogu naći u mnogim vrstama tkiva odraslih ljudi, ali njihova najveća koncentracija je u koštanoj srži i krvi. Međutim, sa godinama, ove ćelije gube svoju vitalnost i njihovo dejstvo postaje sve slabije jer stare zajedno sa nama.

Naučnici su otkrili da se veliki broj izuzetno mladih i vitalnih matičnih ćelija nalazi u krvi pupčane vrpce novorođenčeta. Postupak njihovog uzimanja je veoma lak i bezbolan, a najvažnije je da se specijalnom tehnikom mogu zamrznuti i kasnije koristiti u lečenju.

Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?

Danas je moguće lečiti više od 75 teških i donedavno neizlečivih bolesti pomoću matičnih ćelija. Među njima su:

  • Maligna oboljenja (pre svega leukemija)
  • Poremećaji krvi
  • Urođeni poremećaji
  • Poremećaji imuniteta
  • Šećerna bolest
  • Metabolički poremećaji

Postoje dve vrste lečenja matičnim ćelijama:

  1. Autologno lečenje - koriste se sopstvene ćelije
  2. Alogeneično lečenje - koriste se ćelije dobrovoljnog davaoca

Prednost autolognog lečenja je u tome što u slučaju određenog broja oboljenja, telo obolelog može da odbaci tuđe matične ćelije.

Kako se obavlja procedura uzimanja matičnih ćelija?

Proces prikupljanja matičnih ćelija je potpuno bezbolan i bezopasan, kako za majku tako i za bebu. Ćelije se uzimaju odmah po rođenju deteta, nakon presecanja pupčane vrpce, iz dela koji je vezan za placentu.

Postupak traje nepun minut i ne zahteva nikakvo ubrzano niti preuranjeno presecanje pupčane vrpce. Važno je samo da se krv uzme neposredno posle presecanja, u normalnom toku poroda. U celom procesu se ne dodiruju ni majka ni dete.

Šta se dešava sa matičnim ćelijama nakon uzimanja?

Nakon prikupljanja, kesica sa krvlju se stavlja u specijalnu kutiju i šalje u laboratoriju. Pre transporta se vrše obavezne analize krvi trudnice kako bi se isključila prisutnost infekcija poput hepatitisa B i C, sifilisa, HIV-a i CMV IgM.

U laboratoriji se vrše dodatne analize kako bi se proverilo da li postoji bakterijska kontaminacija ili virusne i gljivične infekcije. Tek nakon ovih analiza i provere vitalnosti ćelija, one se zamrzavaju na temperaturi od -196°C u gasovitoj fazi tečnog azota.

Gde i koliko dugo se mogu čuvati matične ćelije?

Matične ćelije se čuvaju u specijalizovanim bankama pod strogo kontrolisanim uslovima. U Evropi postoji nekoliko vodećih banki, a jedan od najpoznatijih sistema je Cryo-Save, koji čuva ćelije na dve odvojene lokacije u Belgiji i Holandiji.

Standardni ugovor o čuvanju obuhvata period od 20 godina. Nakon isteka ovog perioda, roditelji mogu da produže čuvanje uz dodatnu naknadu koja iznosi oko 40 evra godišnje. Alternativno, dete čije su ćelije sačuvane može da odluči da li će nastaviti da ih čuva ili će ih pokloniti banci.

Koliko košta čuvanje matičnih ćelija?

Cena čuvanja matičnih ćelija varira u zavisnosti od zemlje i banke. U nekim zemljama cena iznosi:

  • 1500-2500 evra za 20 godina čuvanja (u Srbiji, sa transportom u inostranstvo)
  • 2000 evra u Hrvatskoj
  • 2500 evra u Švajcarskoj

U slučaju blizanaca, mnoge banke nude popust od 50% za čuvanje ćelija drugog deteta.

Koje porodice bi trebale razmotriti čuvanje matičnih ćelija?

Lekari preporučuju čuvanje matičnih ćelija u sledećim slučajevima:

  • Postoji porodična istorija raka, oboljenja krvi ili drugih bolesti koje se mogu lečiti matičnim ćelijama
  • Kod parova različitih rasa ili etničkog porekla (zbog težeg pronalaženja kompatibilnog davaoca)
  • Kod trudnoća nakon veštačke oplodnje
  • Kada postoje određeni zdravstveni rizici u porodici

Česta pitanja i nedoumice

Da li ćelije izgube svoju efikasnost nakon 20 godina čuvanja?

Ne, matične ćelije zadržavaju svoju vitalnost i nakon 20 godina čuvanja. Nakon ovog perioda, roditelji ili dete mogu odlučiti da li će nastaviti da ih čuvaju uz manju godišnju naknadu.

Da li se matične ćelije mogu koristiti i za lečenje roditelja ili braće i sestara?

Da, naučnici su utvrdili da čak četiri generacije iz jedne porodice mogu imati koristi od matičnih ćelija novorođenčeta, uključujući i majku u slučaju oboljenja.

Da li postoje alternativne metode za dobijanje matičnih ćelija?

Da, matične ćelije se mogu dobiti i iz koštane srži ili periferne krvi, ali ove metode su mnogo invazivnije, a ćelije su manje vitalne nego one iz pupčane vrpce.

Zaključak

Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce predstavlja jedinstvenu priliku za roditelje da obezbede dodatnu zaštitu zdravlju svog deteta i članova porodice. Iako ova procedura za sada predstavlja finansijsko opterećenje za mnoge porodice, njen potencijalni benefit u lečenju teških bolesti je neprocenjiv.

Pre donošenja odluke, preporučuje se detaljna rasprava sa lekarom i sakupljanje informacija o bankama matičnih ćelija u vašoj zemlji ili inostranstvu. Važno je napomenuti da se u nekim zemljama planiraju promene u sistemu čuvanja matičnih ćelija koje bi mogle olakšati pristup ovoj vrsti prevencije.

Konačno, odluka o čuvanju matičnih ćelija je lični izbor svake porodice koji treba doneti na osnovu zdravstvenog stanja, porodične istorije i finansijskih mogućnosti.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.